Дистанційне навчання

вторник, 12 октября 2021 г.

13 жовтня Виховна година « Гігієна школяра»

 

                                    Виховна година « Гігієна школяра»

 

Мета. Ознайомити учнів з поняттям "гігієна школяра", з'ясувати призначення предметів індивідуального користування; формувати і розвивати культурно-гігієнічні навички під чаї догляду за порожниною рота, руками та волоссям; виховувати охайність, акуратність.

 

Обладнання. Демонстраційні плакати "Догляд за зубами", прислів'я і загадки про здоров'я, мило, зубна паста, зубна щітка, гребінець.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Аналіз щоденника здоров'я та повторення вивченого.

Які корисні справи для свого здоров'я ви робили протятом

тижня?

Що таке режим дня?

Розкажіть про свій режим дня. Чи завжди ви його дотримуєтеся?

Продемонструйте, як ви робите самомасаж вух, носа і гімнастику для очей.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 

       1. Розповідь вихователя.

       Слово «гігієна» походить від імені міфологічної богині Гігієни – доньки бога лікування Ескулапа. З її іменем уособлювався культ охайності і чистоти тіла. Сучасне поняття "особиста гігіє­на" включає утримання в чистоті тіла (шкіри, волосся, порожнини рота), натільної та постільної білизни, одягу, взуття, житла. Дотри­мання особистої гігієни сприяє збереженню та зміцненню здоров'я.

 

     2. Робота з ілюстраціями.

а) Розгляд ілюстрацій (дитина вмивається, приймає душ, миє руки з милом, чистить зуби, взуття, одяг; розчісується, прибирає в класі або вдома).

б) Відповіді на запитання.

— Що включає в себе поняття "особиста гігієна"?

— Чому потрібно дотримуватись особистої гігієни?

— Які предмети індивідуального користування потрібні для дотримання особистої гігієни?

в) Відгадування загадок.

• Зубів багато, а нічого не їсть. (Гребінець)

• Гладеньке й пахуче, миє чисто. (Мило)

• Костяна спинка, на черевці щетинка, по брамі стрибала, крихки виганяла. (Зубна щітка)

• Поки вона гуляла, спинка рожевою стала. (Губка)

 

3. Про вмивання.

Насамперед миють руки з милом. Намиленою щіточкою для нігтів добре почистити кінчики пальців. Потім змити мильну піну.

Лице, вуха, шию мити чистими, вдруге намиленими руками.

Закінчувати вмиватися рекомендовано прохолодною водою, що загартовує організм.

Купатися (під душем чи у ванні) потрібно щодня. Витиратися треба особистим чистим і сухим рушником. Якщо дозволяють умови, походити 3-5 хвилин по кімнаті невдягненим — така "повітряна ванна»  підвищує опірність організму.

 

4. Про догляд за ротовою порожниною і зубами.

 

                                                 Загадка

 На околиці вологій

 Білі голубочки

 Обіч ями край дороги

 Сіли в два рядочки. (Зуби)

 

 а) Для чого потрібно чистити зуби?

          На зубах постійно відкладаються м'які нашарування у вигляді жовтуватої плівки. Особливо помітна вона на лінії зубів і ясен - своєрідна візитка неохайних людей. Такі нашарування — сприят­ливе середовище для мікробів та вірусів, що призводять до запальних процесів і руйнування зубів (карієсу).

 

б) Як чистити зуби? (За таблицею.)

Чистять зуби змоченою у воді зубною щіткою із нанесеною на неї зубною пастою. Рухами знизу-вгору чистять нижні зуби, а зверху-вниз — верхні зуби.

Коловими рухами щітки чистять зовнішню і внутрішню поверхні

кутніх зубів.

Чистити зуби потрібно щодня після сніданку і після вечері.

в) Якщо сім'я з тієї чи іншої причини не може придбати дитячу зубну пасту, можна скористатись перевіреним народним засобом і пожувати кусочок почищеної сирої картоплини чи топінамбура зі щіпкою солі, а потім вказівними пальцями обох рук почистити зуби, як зубною щіткою (правий палець чистить ліву сторону і навпаки). Після цього рот сполоснути водою кімнатної темпе­ратури.

г) Якщо у школярика розболівся зуб — потрібно над хворим зубом (на яснах) потримати тампончик, змочений часниковою водичкою (розтовчений часник залити окропом).

ґ) Фантазування.

Намалюйте (уявіть) веселий зуб, сумний зуб.

 

 5. Гігієна вух.

Природа дивовижним чином передбачила періодичне очищення вуха від сторонніх речовин переміщенням сірки зсередини назовні.

Переміщенню сірки сприяє масаж зовнішнього вуха — вушної раковини:

— загнути вушну раковину ззаду наперед, злегка відтягуючи — 5 разів;

— затиснувши козелок великим і вказівним пальцями, порухати його за годинниковою стрілкою — 5-7 разів;

— відтягувати донизу мочку вуха — 5—7 разів. Такий масаж вушної раковини знімає втому, головний біль, підвищує розумові здібності (поліпшується кровопостачання мозку).

Примітка. Масаж вушної раковини проводиться під наглядом дорослих, обережно, уважно, не перетворюючи цей процес в розвагу.

Однак при посиленому утворенні вушної сірки вона може скупчуватися у слухових проходах і навіть утворювати сірчані пробки, що призводить до зниження слуху або повної його втрати. Ось чому під час щоденного умивання вуха також миють теплою водою з милом.

 

Порада для батьків

При запальному процесі у вусі (застудного характеру) при­готувати стерильно сік із цибулі. Стерильною піпеткою обережно влити у слуховий прохід (по "спинці") 2-3 краплі. Зробити компрес.

 

6. Гігієна носа.

Носова хустинка — надійний помічник учня у підтриманні вільною носового дихання. Цьому сприятиме також масаж носа, про який говорилося на попередньому уроці.

Коли нежить тільки починається, його можна "злякати" (звичайно, коли школярик сміливий і не розніжений). Якщо дитина енергійно потупотить у холодній воді по щиколотки (у ванні) або по мокрій траві, нежить пройде.

Якщо нежить не "злякався", то його потрібно "вбити" Змастити носові проходи квачиком, змоченим у мильній воді.

 

7. Догляд за ногами.

Не можна забувати і про елементарні гігієнічні правила догляду за ногами: тримати у чистоті шкарпетки, панчохи, колготки; стежити за чистотою шкіри й нігтів; правильно підбирати взуття. Щоденне миття ніг повинно увійти в звичку, особливо в теплу пору року.

Щоб уникнути грибкових захворювань стоп, не треба користуватися чужим взуттям, шкарпетками, колготками. Відвідуючи душові, лазні, басейни, необхідно взувати купальні тапочки або  капці.

 

8. Догляд за волоссям.

Волосся спочатку миють шампунем, а споліскують відваром любистку. Відвар готують так.

Беруть жменю сухото листя любистку, загортають у марлю і кладуть в 1 л киплячої води. Кип'ятити 5 хвилин, охолодити. Споліскують волосся теплим відваром, а потім ще раз теплою водою.

Волосся набуває блиску, на дотик м'яке, має гарний запах.

 

9. Догляд за нігтями, руками.

Якщо не стежити за чистотою рук, не обрізувати регулярно нігті, то на руках і під нігтями скупчуються хвороботворні мікро­організми та яйця глистів.

Легковажна звичка гризти нігті може призвести до запального процесу, зараження глистами або іншими небезпечними хворобами.

 

10. Гігієна очей.

При запальних процесах очей, повік дуже добре робити теплі примочки із відвару календули (нагідок).

 

11. Робота з підручником.

а) Розгляд малюнків.

б) Читання статті.

в) Виведення основних правил дотримання особистої гігієни.

г) Правила чищення зубів.

 

IV. Фізкультхвилинка.

 

1. Психогімнастика.

Ви знаєте ключ, який допомагає відкрити всі "замки в душах людей? Це усмішка. Красиво посміхатися повинен кожен. Поверніться один до одного і подаруйте свою посмішку.

Якщо вам необхідно відвідати зубного лікаря, знайдіть позитивні моменти в цій ситуації:

"Я хоробрий; у мене будуть красиві зуби; я познайомлюсь з лікарем...".

 

2. Валеологічна (практична) хвилинка.

Чи обов'язково митися з милом?

Мета. Продемонструвати перевагу миття із застосуванням мила. Миють два м'ячі: один водою, другий водою з милом.

Перевіряють воду, зливши її у дві прозорі посудини. Де вода брудніша, там м'ячик чистіший.

 

V. Практична робота. Оволодіння самомасажем вух, носа; гімнастика для очей.

Масаж проводиться на чистій здоровій шкірі чистими і сухими руками.

 

1. Самомасаж вух.

Самомасаж вух полегшує крово- і лімфообіг голови, що поліпшує пам'ять, розвиває слух та інтелект дитини.

а) Пальці рук розводять виделкоподібно, утворюючи проміжок між середнім і безіменними пальцями. Роблять поступально-зворотні рухи вгору-вниз, обхоплючи пальцями вухо спереду та ззаду ( 5-7 разів).

б) Узявшись за середину вушних раковин, відтягують вуха вперед, а потім назад, рахуючи повільно до 7-9.

 

2. Самомасаж носа.

Такий масаж потрібен перш за все дітям, у яких утруднене дихання через ніс (змушені дихати відкритим ротом).

Спочатку слід попросити дітей подихати носом при закритому  туленому) роті. Потім через ліву ніздрю, затуливши (притиснувши пальцем) праву, і навпаки.

 

3. Масаж і гімнастика для очей.

а) Загадка.

Два брати через дорогу живуть, один одного не бачать. (Очі)

б) Правила гігієни читання і письма.

Не нахилятися низько над зошитом, книгою.

Не лягати животом і грудьми на парту.

Не читати лежачи.

Не читати в автобусі чи тролейбусі.

Не сидіти близько біля...

Диво-скринька, в ній вікно,

 У вікні щодня кіно. (Телевізор)

Якщо лікар приписав, то треба носити...

Своїх очей не маю,

а іншим бачити допомагаю. (Окуляри)

Світло має падати на зошит з лівого боку.

Книги чи зошит потрібно тримати на відстані 30 см і під кутом 45° від очей.

 

Для самоперевірки відстані від очей до книги можна виконати такі вправи:

поставити лікоть на парту, вказівним і середнім пальця доторкнутися до скроні це і є відстань 25—30 см та кут 45°;

сидіти треба так, щоб між краєм парти і грудною кліткою проходила долоня із притиснутим всередину великим пальцем.

Після 25 хвилин навчання робити фізкультхвилинки за пар­тою чи біля неї.

в) Фізкультхвилинка (сидячи).

Руки на поясі: піднімання й опускання ніг на носки.

Руки до плечей: повороти тулуба направо-наліво.

Руки перед собою: вправа "ножиці".

Руки на поясі: оберти головою.

--- Руки за головою: нахили тулуба назад.

 

   4. Практичні вправи для учнів.

 VІ. Робота в зошиті.

Завдання1. Які із цих предметів допоможуть зберегти зуби?

Завданння 2. Які з перелічених дій ви виконуєте регулярно? (Позначте за зразком).

Завдання 3. Практична робота. Удосконалення навичок догляду за порожниною рота та волоссям.

Завдання 4. Самостійна робота.

Завдання 5. Робота в парах.

Завдання 6.Практична робота. Оволодіння самомасажем вух, носа; гімнастика для очей.

Позначте стрілками,  як ви робите масаж вух, носа, гімнастику.

Завдання 7. Підкресліть слова — назви предметів особистої гігієни, якими ви користуєтесь.

Завдання 8. Хто з дітей чинить правильно?

Завдання 9. Зєднайте малюнки за зразком.

 

VІІ. Хвилинка-цікавинка.

В аптечному кіоску.

Ігорчик ( учень першого класу):

-Чи маєте зубну пасту?

Продавець ( захоплено).

Саме для тебе зубна паста "Дракоша"!

А скільки рівнів захисту має ваша "Дракоша"? ... (Німа сцена.)

Гав-гав! порушив її вірний песик хлопчика.

 

VIII. Повторення та закріплення вивченого.

Що таке особиста гігієна?

Навіщо потрібно вмиватися? Чистити зуби?

Як правильно чистити зуби?

Що слід робити, щоб завжди гарно виглядати?

Які правила гігієни зору ви запам'ятали?

Як перевірити відстань від книги до очей?

Які вправи самомасажу для носа, вух, очей ви запам'ятали?

 

Інформація для вчителя.

                                            1. Загадки

Гарне я і запашне,

Роботяще змалку.

Люблять всі чомусь мене

Вдень і на світанку.

Кажуть, я даю красу,

І здоров'я , й силу,

Чистоту у дім несу.

Звуть мене всі... (мило).

 

Я невтомна трудівниця,

Мені вірять люди.

Хто зі мною поведеться

Той здоровий буде.

Буде часто усміхатись

Білими зубами.

Мене знає вся малеча,

І бабусі, й мами.

Чистоту тримаю в домі,

Справу знаю чітко.

Вам ім'я моє знайоме,

Бо зубна я... (щітка).

 

 

Я м'якенька полотнинка,

Випрана дбайливо,

Не серветка, не хустинка,

Знаю своє діло.

Я до щічок, до голівки

Притулюсь ласкаво.

Я вберу усі краплинки

З тіла після ванни.

Я не гість хазяїн в домі,

І лежати я не звик.

Вам ім'я моє відоме,

Пригадайте, я — ... (рушник).

 

Маю вигляд я і смак

Можеш подивиться.

І без мене вам ніяк

Всім не обійтися.

Я не страва, не напій,

Та в роботі часто

З милом, з щіткою дружу.

Ім'я моє — ... (паста).

 

Вірші

 

Я голівку розчешу,

Заплету косички,

Ну а бантики свої

Віднесу сестричці.

Заплету в косички їй

Стрічечки червоні,

 І в сестрички на плечах

Зацвітуть півонії.

 

Візьму в руки гребінець,

 Стану до люстерка,

Щоб побачив промінець

Я вже не маленька!

Я волоссячко своє

Розчешу, як мама.

Жаль, не вмію косу я

Заплести руками.

12.10 Мудрі казки. Не треба ображати друзів

 


11.10 Розмова про осінь